این شهر حدود ۷ میلیون نفر جمعیت دارد که اکثر آن‌ها مسلمان‌اند و ۳۵% آن‌ها مسلمان سنی هستند. قدمت این شهر به حدود ۴۰۰ سال قبل برمی‌گردد. حیدرآباد شهر معابد، مساجد و بازارها شناخته شده و طبیعت بسیار زیبایی دارد.
این شهر به جهات مختلف سیاسی، تاریخی، علمی، فرهنگی و اقتصادی از شهرهای مهم هند و یکی از قطب‌های اقتصادی، سیاسی در جنوب این کشور می‌باشد. سابقه ۵۰۰ ساله حضور ایرانیان در این منطقه، عامل مهمی در ایجاد تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در جنوب هند شده؛ به طوری که امروزه هیچ مورخ و باستان شناسی نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن نقش ایرانیان و پادشاهان مسلمان و شیعه ایرانی در این منطقه تصویر کامل و درستی از وضعیت گذشته و حال منطقه حیدر آباد ارائه دهد. اثرات این حضور تاریخی را می‌توان در معماری، زبان، فرهنگ، هنر و دیگر ابعاد زندگی مردم جنوب هند به خوبی مشاهده کرد.

از ابتدای قرن ۲۱ میلادی، توسعه شهر حیدرآباد در تمامی جهات سرعتی بالایی داشته و این امر به دلیل توجه روزافزون شرکت‌ها و بنیادهای علمی و فرهنگی کشورهای مختلف به این منطقه بوده است.
ایالت آنراپرادش به دلیل همسایگی با خلیج ئبنگال از آب و هوایی گرم و مرطوب برخوردار است و در ماه‌های ژانویه، جون و آگوست باران‌های موسمی را در این منطقه می‌بارند که معمولا خسارت‌هایی را به دنباله خود دارد. حیدرآباد دارای آب و هوای گرم و شرجی است. فصل تابستان در این شهر از ماه مارچ شروع و تا ماه جون ادامه دارد. فصل بارندگی از ژوئیه تا اکتبر و فصل سرما از نوامبر تا فوریه ادامه پیدا می‌کند.

شهر حیدرآباد به واسطه محوریت ویژه فرهنگی خود در جنوب هند دارای کتابخانه‌هایی بزرگ و مهمی می‌باشد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
کتابخانه کتب شرقی
کتابخانه مرکزی دولت آنرا پرادش
کتابخانه دانشگاه عثمانیه

در این شهر سه دانشگاه مرکزی، دو دانشگاه خصوصی و ۶ دانشگاه ایالتی وجود دارد. به دلیل وجود دانشگاه‌ها و کالج‌های متعدد و معتبر در شهر حیدرآباد در سال‌های اخیر عده‌ای از جوانان ایرانی علاقه‌مند به تحصیل این شهر را انتخاب نموده‌اند و در حال حاضر ده‌ها نفر در مقاطع تحصیلی لیسانس تا دکتری در حیدرآباد مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه‌های حیدرآباد (تنها در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد.)، عثمانیه (از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود، در مقاطع تحصیلی لیسانس تا دکترا دانشجو می‌پذیرد و در حال حاضر ظرفیت پذیرش ۱۵۰ هزار دانشجو را دارد.) و جواهر لعل نهرو (اولین دانشگاه تکنولوژی در کشور هندوستان هست، که در سال ۱۹۷۲ میلادی تأسیس گردید و در قسمت شمال غربی حیدرآباد واقع شده است. از دانشگاه‌های معتبر و مهم این شهر و ایالت محسوب می‌شوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *