پونه گویش محلی نام این شهر است که در سال‌های اخیر به عنوان نام رسمی شهر پذیرفته شده است در مقابل نام پونا که گویش انگلیسی نام شهر و یادگار دوران استعمار انگلیس بود. با این وجود هنوز در مواردی به ویژه در نام موسسات و شرکت‌هایی که پیش از این به ثبت رسیده‌اند از نام پونا استفاده می‌شود.
در پونا بیشتر مردم به زبان‌های مراتی، هندی و انگلیسی صحبت می‌کنند؛ البته زبان انگلیسی بیشتر در میان قشر تحصیل کرده رواج دارد و در ادارات و موسسات، بیشتر زبان انگلیسی و گاهی هندی به کار می‌رود. پونا شهری است آرام و خوش آب و هوا، دارای چندین بنای تاریخی و جاذبه‌های توریستی، که در میان دیگر شهرهای هند موقعیت نسبتا ممتازی دارد.

این شهر با داشتن تاریخی طولانی، طبیعتی دلپذیر و ده‌ها معبد از اهمیت گردشگری زیادی برخوردار است که از جمله مراکز دیدنی آن می‌توان به: کاخ آقا خان، قلعه شانیوار وادا، معبد غار پاتالشوار، ساراس باغ، قلعه سیناگاد، ساختمان مرکزی دانشگاه پونا (بسیار زیبا و دیدنی می‌باشد و محل اقامت فرماندار انگلیسی در دوران استعمار بریتانیا بوده‌است.) و … اشاره کرد.

در حال حاضر این شهر با صدها مؤسسه آموزشی و ۹ دانشگاه به عنوان شهری دانشگاهی شناخته می‌شود. امروزه این شهر از مهم‌ترین شهرهای دانشجویی هندوستان به شمار می‌رود و پایتخت تحصیلی و علمی ایالت ماهاراشترا می‌باشد. شاید به همین دلیل هندیان خود پونه را (آکسفورد شرق) یا (آکسفورد هند) می‌خوانند. حتی هندی‌ها ادعا می‌کنند که این شهر بزرگترین شهر دانشجویی دنیاست.

دانشگاه پونا یکی از دانشگاه‌های معتبر هندوستان و از دانشگاه‌های برتر از لحاظ پذیرش دانشجویان خارجی در این کشور می‌باشد. از گذشته ایرانیان بسیاری از این دانشگاه دانش آموخته شده‌اند و در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰ دانشجوی ایرانی فقط در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند. بیشترین تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور در این شهر مجتمع هستند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *