مرکز ایالت پنجاب شهر چندیگر است که به صورت مستقل اداره می‌شود و به‌عنوان ناحیه‌ای مشترک، مرکز ایالت هاریانا نیز به‌شمار می‌رود. دیگر شهرهای مهم این ایالت عبارت‌اند از:

  • لودیانا
  • موهالی
  • امریتسار
  • پاتیالا و جلندر

واژه پنجاب ترکیبی از دو واژه فارسی پنج و آب (که به معنی سرزمین پنج رود می‌باشد)، تشکیل شده است. این پنج رود: بیاس، جهلم، چناب، راوی و سوتلج نام دارند که اکنون ۲ رود در پاکستان و ۳ رود از آن‌ها در هند است.
پس از کشاورزی که بزرگترین صنعت در پنجاب است؛ ساخت ابزار های علمی، محصولات کشاورزی، محصولات الکتریکی، خدمات مالی، ابزار و ماشین آلات، منسوجات، ماشین آلات دوخت، وسایل ورزشی، نشاسته، گردشگری، کود، دوچرخه، پوشاک، و پردازش روغن کاج و شکر، از جمله صنایع مهم این شهر به شمار می‌آیند.

دانشگاه پنجاب جز برترین دانشگاه‌های هند محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای ۱۵ دپارتمان برای تدریس و پژوهش در پردیس اصلی در چندیگر و دارای حدود ۲۰۰ کالج وابسته به این دانشگاه در شهرهای هاریانا، هیماچال پرداش و چندیگر می‌باشد.

امکانات دانشگاه: مرکز بهداشت دانشگاه ارائه دهنده مشاوره، خدمات بالینی و اضطراری است. تیم کامل پزشکان، از جمله یک متخصص پزشکی و یک متخصص جراحی و یک متخصص دندان پزشکی وجود دارد. مشاوران نیمه وقت عبارتند از متخصص زنان، متخصص اطفال، رادیولوژیست، متخصص چشم، پزشک آیورودا و دو پزشک عمومی است. همچنین این دانشگاه دارای زمین بازی، سالن ورزشی و استخر شنا برای فعالیت‌های ورزشی است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *