فهرست عناوین

همه چیز درباره ویزای تحصیلی هند 2022​

هند (India) هفتمین کشور وسیع جهان است که در جنوب آسیا واقع شده، این کشور دومین کشور پرجمعیت در جهان نیز شناخته شده است. نکته جالب توجه درباره کشور هند، تنوع فرهنگ، دین و زبان این کشور پهناور است. 22 زبان در کشور هند رایج می‌باشد، همین موضوع سبب شده تا دولت، دانشگاه‌ها و کالج‌های مختلفی را برای اقشار مختلف جامعه خود بنا کند تا تحصیل در هند در تمامی مقاطع و رشته‌های مختلف امکان پذیر گردد.

کشور هند از دانشگاه‌ها و موسسات معتبر بین المللی برخوردار است، بنابراین طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های هندوستان ارائه می‌شود. بسیاری از افراد در تلاشند که بتوانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند.

مزایای تحصیل در هند

اگر بخواهیم از مزایای تحصیل در هند بگوییم، می‌توان با شهریه‌های نسبتا کم این کشور شروع کرد. علاوه بر شهریه‌های پایین، هزینه زندگی در هند تقریبا مناسب تر از سایر کشورهای منطقه است. مسافت کم هند با ایران باعث شده در همه ساله تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی درخواست اخذ ویزای تحصیلی هند برای دریافت مدرک از معتبر ترین دانشگاه‌های این کشور داشته باشند.

تحصیل در هندوستان به زبان انگلیسی هم امکان پذیر است؛ و این موضوع یک ویژگی مثبت برای کسانی است که دارای مدرک زبان انگلیسی هستند. البته نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست و اگر فردی تسلط نسبی به زبان انگلیسی نداشته باشد، می‌تواند در دوره‌های زبان انگلیسی در هند شرکت کند. هزینه گرفتن مدرک زبان جداگانه از دانشجو گرفته می‌شود.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی هند در شینو

بعد از مشاوره تلفنی و حضوری زمان انتخاب دانشگاه مورد نظر می‌باشد که مشاوران تحصیلی ما با توجه به شرایط مالی و وضعیت تحصیلی متقاضی، مناسب ترین گزینه‌ها را در اختیار این عزیزان می‌گذراند. شینو واقعیت‌ها را برای شما بیان می‌کند چرا که که رضایتمندی شما الویت ماست.

پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر و عقد قرارداد، متقاضی می‌بایست مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی هند را به موسسه تحویل دهد تا به زبان انگلیسی ترجمه شوند. پرسنل موسسه همواره با دانشگاه‌های هند در تماس و مکاتبه هستند تا از آخرین اخبار و رویدادها مطلع باشند و اطلاعات دقیقی را در اختیار متقاضیان قرار دهند. پس از دریافت ترجمه مدارک، کارشناس مربوط به بخش ثبت نام دانشجویان، فرآیند درخواست پذیرش را شروع می‌کند و تا زمان اخذ پذیرش، مرتبا با دانشگاه‌های مورد نظر در تماس است.

از جمله نقاط قوت شینو وجود دفتر ثبت شده نمایندگی، در شهر بنگلور هند می‌باشد که همکاران ما در آن کشور مستقیما امور دانشجویان را تحت کنترل دارند و دانشجویان تا انتهای دوره تحصیلی خود از پشتیبانی مشاوران و پرسنل موسسه چه در ایران و چه در هند بهره‌مند خواهند بود. به منظور سهولت و تسریع در تکمیل مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده پذیرش دانشجویی و از این مهمتر به دلیل اعتبار و اطمینان از ترجمه صحیح و رسمی مدارک، موسسه شیوه نوین رهجویان عصر دانش با پرسنلی مجرب و با تکیه بر علم و آگاهی از دانشگاه و کشورهای هند، آماده خدمت رسانی به متقاضیان محترم می‌باشد.

کالج‌های زبان برای اخد ویزای تحصیلی هند

اخذ پذیرش در دانشگاه‌های هند

پس از دریافت پذیرش از کالج و یا دانشگاه مورد نظر، نوبت به انجام روند اخذ ویزای تحصیلی هند می‌رسد. کارشناسان بخش ویزا ابتدا چک لیستی از مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی، توریستی و یا همراه به متقاضیان ارائه می‌کنند و توضیحات لازم را به آن‌ها می‌دهند. پس از دریافت مدارک از متقاضی، آن‌ها را برای ترجمه ارسال می‌کنند. پس از دریافت نسخه‌های ترجمه شده شروع به انجام ثبت نام ویزا به صورت آنلاین می‌نمایند.

متقاضیان تا زمان دریافت ویزای تحصیلی خود، جهت هر گونه مشاوره و رفع هر گونه مشکل در این روند از پشتیبانی ما بهره‌مند می‌باشند. این فرآیند در ۲ روز متفاوت انجام می‌پذیرد. ابتدا افراد به موسسه مراجعه کرده، مدارک به آن‌ها تحویل داده شده و توضیحات لازم را دریافت می‌کنند و به دفتر خدمات ویزای هند رفته و مدارک را تحویل می‌دهند. روز دوم متقاضیان می‌بایست به سفارت هند مراجعه کرده تا مصاحبه شوند. از زمان تحویل مدارک به دفتر خدمات ویزا تا زمان اخذ ویزا حدود ۱۵ الی ۲۰ روز زمان می‌برد.

شرایط حامی مالی در هند

یکی از موانع بزرگ برای تحصیل در خارج از کشور، دغدغه تأمین هزینه‌های هنگفت آن است. این در حالی است که کشور هند با هزینه‌های تحصیل بسیار مناسب و پایین این موانع را از سر راه متقاضیان و حامیان آنان برداشته است. متقاضیان تحصیل در خارج از کشور برای تامین مخارج خود نیازمند یک حامی مالی می‌باشند که این شخص می‌تواند والدین، همسر، خود شخص و یا دیگر اقوام باشد.

همچنین برای دریافت ویزا دانشجویی، این شخص باید گواهی‌ای مبنی بر اثبات توانایی مالی برای تحصیل دانشجو را ارائه دهد و حداقل میزان مانده حساب این شخص در بازه‌ی زمانی ۶ ماهه، ۵ میلیون تومان باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی هند

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هند

 • چهار قطعه عکس رنگی ۵×۵
 • اصل پذیرش نامه دانشکده و یا دانشگاه
 • اصل گذرنامه با اعتبار حداقل ۱۹۰ روز
 • ترجمه کارت ملی و شناسنامه
 • ترجمه تعهد نامه محضری (تعهد نامه غیرمالی)
 • ترجمه گواهی اشتغال به کار حامی به زبان انگلیسی
 • ترجمه ریزنمرات و گواهی دیپلم و پیش دانشگاهی با مهر وزارت خارجه و دادگستری
 • پرینت گردش حساب ۳ ماه اخیر حامی به زبان انگلیسی
 • نامه تمکن مالی از بانک به زبان انگلیسی

کارشناسی و کارشناسی ارشد در هند

اولین مقطع تحصیلی در هندوستان، دوره کارشناسی می‌باشد. طول زمان تحصیل در رشته‌های مهندسی ۴ سال و رشته‌های غیر مهندسی ۳ سال می‌باشد. هزینه تحصیل برای رشته‌های مهندسی ۴ ساله حدود شش تا هفت هزار دلار سالیانه می‌باشد که این هزینه ها در رشته های غیر مهندسی ۳ ساله به هفت تا نه هزار دلار برای کل دوره کاهش می‌یابد. قابل ذکر است که شهریه‌ها را می‌توان به صورت تقسیط سالیانه پرداخت کرد.

هزینه‌های مربوط به دوره‌های کارشناسی ارشد بسیار متفاوت است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدودا چهار تا هفت هزار دلار سالیانه می‌باشد. به عنوان یک قانون در کشور هند، هزینه تحصیلات نسبت به سایرکشورها مقرون به صرفه می‌باشد. طول دوره‌های کارشناسی ارشد در حالت کلی دو تا سه سال می‌باشد. پس از تکمیل مدرک کارشناسی ارشد، ادامه تحصیل در مقطع دکترا و یا تحقیق در موسسات آموزشی گوناگون به انتخاب شماست.

کار دانشجویی در هند

دانشجویان بین المللی تنها در شرایطی خاص اجازه کار دارند. زمانی اجازه دارند که در هند دوره کارآموزی و آموزشی ببینند. در بیشتر موارد، کارآموزی و آموزش‌هایی که توسط دانشجویان بین المللی در هند انجام می‌شود، بدون پرداخت هزینه می‌باشد. کشور هند هیچ شرایطی برای اجازه کار برای دانشجویان بین المللی که در کشور هند تحصیل می‌کنند، ندارد.

با این حال، دانشجویانی که می‌خواهند فرصت‌های شغلی را بعد از تحصیل بررسی کنند، اجازه کار به آنها داده می‌شود، درصورتیکه شرایط مورد نیاز را برآورده کنند و در یک سازمان استخدام شوند. برخلاف محدودیت‌های کاری که در طول تحصیل در هند وجود دارد، دانشجویان بین المللی پس از اتمام برنامه‌های خود، می‌توانند در هند مشغول به کار شوند. ویزای کار معمولا برای یک سال به آنها داده می‌شود و قابل تمدید است. دانشجویان می‌توانند مشاغل متنوعی را تحت شرایط ویزا بگیرند و همچنین می‌توانند بر اساس قرار داد کار کنند.

با این وجود، دو وجه عمده برای ویزای استخدام وجود دارد؛ اولا باید به عنوان مأمور خارجی در یک موقعیت ماهر (به عنوان یک مدیر ارشد یا در یک موقعیت مدیریتی) به کار گرفته شود. ثانیا، صاحب ویزا باید حداقل ۲۵۰۰۰ دلار در سال کسب کند.

پیشنهاد مطالعه: هزینه‌های زندگی در هند

مدت زمان و هزینه تحصیل دکترا در هند

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا ۲ تا ۳ سال می‌باشد. هزینه حدودی تحصیل در این مقطع به دو تا چهار هزار دلار برای کل دوره می‌رسد که می‌توان با تقسیط سالیانه آن را پرداخت کرد. متقاضیان جهت تحصیل در مقطع دکترا تنها می‌بایست تمامی توان و خلاقیت خود را برای آماده کردن پروپوزال به کار گیرند و پیدا کردن یک استاد راهنما مربوطه را بر عهده موسسه بگذارند. پیدا کردن یک استاد راهنما مربوطه و معقول از جمله خدمات شینو به متقاضیان تحصیل در مقطع دکتراست. نکته مهم تر اینکه افراد برای تحصیل حتی در این مقطع نیز به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیازی ندارند.

مدت زمان و هزینه تحصیل رشته‌های پزشکی در هند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هندوستان با توجه به تنوع کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور بسیار مورد تقاضا است. برای پذیرش در این رشته‌ها متقاضیان می‌بایست ۱۲سال تحصیلی خود را گذرانده و در کارنامه ۳ سال دیپلم و پیش دانشگاهی خود نمرات زیر ۱۰ نداشته باشند. بسته به نوع رشته‌ای که قصد تحصیل دارید، مدت زمان متفاوت می‌باشد.

طول تحصیل در رشته‌ی پزشکی عمومی ۵/۵ سال می‌باشد که هزینه آن حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار دلار برای کل دوره برآورد شده است. طول تحصیل در رشته دندانپزشکی ۵ سال می باشد که هزینه آن حدود صد هزار دلار برای کل دوره برآورد شده است.

تحصیل داروسازی در هند

تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی به هند در رشته داروسازی به سه طریق امکان پذیر است:

 • کارشناسی به مدت ۴ سال و بعد از آن دکترای ناپیوسته که ۳ سال زمان می‌برد.
 • کارشناسی به مدت ۴ سال، ارشد به مدت ۲ سال و بعد از آن دکترا که ۲ سال زمان می‌برد.
 • دکترای داروسازی که ۶ سال می‌باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکترای ۶ ساله داروسازی حدود ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار برای کل دوره و برای لیسانس ۴ ساله آن حدود ۱۳ تا ۲۰ هزار دلار برآورد شده است. قابل ذکر است اخذ پذیرش در رشته پزشکی و دندان پزشکی نیازمند گذراندن آزمون نیت می‌باشد. آزمون نیت ساختاری مشابه با کنکور ایران را دارد، افراد با توجه به این آزمون رتبه بندی می‌شوند و دولت هند بر اساس این رتبه ها به افراد در دانشگاه‌هایی که خود تعیین می‌کند پذیرش می‌دهد. بنابراین دانشگاه‌هایی که دولت هند به شما پذیرش می‌دهند، ممکن است مورد تائید وزارت بهداشت ایران نباشد.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت

 • Aligarh Muslim University
 • All indian Institute of Medical sciences, New Delhi
 • Banaras University
 • Christian Medical College & Hospital (CMCH) Vellore
 • Jamia Hamdard, New Delhi (فقط رشته‌های داروسازی و طب سنتی)
 • Manipal Academy of Higher Education
 • Panjab University
 • University of Delhi
مدارس برای ویزای تحصیلی هند

نکته مهمی که در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی هند باید مطرح کنیم این است که بعضی موسسات در اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی هند، به دلیل نداشتن اطلاع کافی و انتخاب غلط کالج و دانشگاه موجب دردسر برای دانشجویان می‌شوند. توصیه ما این است که حتماً به موسسات اعزام دانشجویی مراجعه کنید که سابقه اعزام دانشجو به هندوستان را داشته باشند. مفتخریم که اعلام کنیم با داشتن دفتر ثبت شده نمایندگی در هند، بیشترین و موفق ترین تجربه را در اعزام دانشجویان به این کشور داشته‌ایم.

کالج‌های زبان انگلیسی هند

برگزاری دوره‌های زبان انگلیسی در هند به دو صورت انجام می‌شود. دوره‌های زبان در موسسات خصوصی و دوره‌های زبان در دانشگاه؛ موسسه شیوه نوین رهجویان عصر دانش با بیان مزایای تحصیل در هرکدام از آن‌ها شما را در انتخاب آن آزاد می‌گذارد.

برخی کالج‌هایی که شینو افتخار همکاری با آن‌ها را دارد:

 • Cambridge
 • Us English در بنگلور
 • Value Point در پونا و بنگلور
 • دانشگاه سیمبایسز
 • دانشگاه پونا

هزینه دوره زبان انگلیسی در هند

هزینه کل دوره در موسسات خصوصی حدود ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار و در دانشگاه حدود ۱۱۰۰تا ۲۱۰۰ دلار می‌باشد که با توجه به طول مدت تحصیل متغیر است. دوره‌ها معمولا از یک ماه تا یک سال تشکیل می‌شوند.

در صورتی که پس از مطالعه این مقاله سوالی در خصوص تحصیل در هند و اخذ ویزای تحصیلی هند یا کشورهای دیگر داشتید می‌توانید از مشاوران موسسه شینو در تماس باشید.

بله، البته برخی از دانشگاه‌های ممتاز هند دارای شرایط خاصی مانند امتحان ورودی هستند.

تمامی مدارک دبیرستانی و دانشگاهی ایران در صورتی که  آموزش و پرورش و وزارت علوم تایید و قبول داشته باشند مورد قبول کشور هند می‌باشد.

یکی از مزیت‌های تحصیل در هند، شهریه‌های نسبتا کم این کشور است؛ همچنین مسافت کم هند با ایران و مخارج پایین زندگی در هند سبب شده تا هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی درخواست اخذ ویزای تحصیلی از کشور هند را داشته باشند.

اطلاعات بیشتر در رابطه با مهاجرت به هند