جدول مطالب

مهاجرت به کشور هند

مهاجرت به هند نیازمند دانش و پیش زمینه‌ای است که در ادامه به آن می‌پردازیم. هند واقع در جنوب آسیا، هفتمین کشور بزرگ و دومین کشور پرجمعیت جهان می‌باشد. این کشور با پاکستان، چین، نپال، و بوتان همسایه است و قانون اساسی هند به طور رسمی ۲۱ زبان را به رسمیت می‌شناسد.

پایتخت آن دهلی نو است و حکومت آن یک جمهوری مشروطه می‌باشد. در قرن سیزدهم بیشتر هند تحت سلطه مسلمانان بود و تعداد مسلمانان به طور پیوسته افزایش یافت. از دیگر شهرهای مهم آن می‌توان به بنگلور، کلکته، بمبئی و آگرا اشاره کرد. این کشور به ۲۵ ایالت و ۷ قلمرو اتحادیه تقسیم شده است.

تاریخچه کشور هند

هند از نظر تاریخی سرزمینی باستانی با تمدن ۵۰۰۰ ساله است. اولین امپراتوری هند، امپراتوری موریا بود. امپراتوری‌های پس از آسوکا با امپراتوری‌هایی از سلسله‌های گوپتا، پراتیهارا، پالا، چالوکیا، چولا، پاندیا دنبال شدند. سپس در قرن نهم مسلمانان وارد هند شدند و به دنبال آن اروپایی‌ها و بریتانیایی‌ها در قرن هفدهم این کشور را تصرف کردند. در ۱۵ اوت ۱۹۴۷ هند به استقلال دست یافت.

این کشور یک سیستم حکومتی پارلمانی با اتحادیه ای از ایالت‌ها را پذیرفت که خود را جمهوری دموکراتیک مستقل اعلام می‌کرد. هند در طول تاریخ خود به دلیل مهاجرت تهاجم یا گسترش ملل دیگر، تاثیرات متفاوتی داشته است.
برخی از این ملل یا افرادی که بر هند تاثیر گذاشتند عبارتند از:

 • مغول‌ها (به رهبری چنگیزخان)
 • یونانی‌ها (به رهبری اسکندر کبیر)
 • انگلیسی‌ها

سیاست کشور هند

هند پر جمعیت‌ترین دموکراسی جهان و یک جمهوری پارلمانی با سیستم چند حزبی است که دارای هشت حزب ملی به رسمیت شناخته شده، از جمله کنگره ملی هند و حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) و بیش از ۴۰ حزب منطقه‌ای است. سیاست هند در چارچوب قانون اساسی این کشور کار می‌کند. هند از نظام دوگانه سیاسی پیروی می‌کند، یعنی ماهیت فدرال، که از اقتدار مرکزی در مرکز و ایالت‌ها در حاشیه تشکیل شده است. قانون اساسی، اختیارات و محدودیت‌های سازمانی هر دو دولت مرکزی و ایالتی را تعریف می‌کند. در دهه‌های اخیر، سیاست هند به امری سلسله‌ای تبدیل شده است.

اقتصاد هند

هند تا زمان استعمار بریتانیا از لحاظ اقتصادی و فرهنگی کشوری ثروتمند بود. اروپایی‌ها برای ادویه یا منسوجات پنبه‌ای با هند تجارت می‌کردند؛ اما زمانی که بریتانیا این کشور را به استعمار خود در آورد، اقتصاد آن رو به افول گذاشت که تا حدی دلیل استثمار و نابودی صنایع و ثروت هند بود. سرانجام هند دوباره در سال ۱۹۴۷ استقلال خود را به دست آورد و سپس پیشرفت آهسته‌ای در توسعه آن مشاهده شد. هند امروزی پیشرفت چشمگیری در صنعت داشته است که باعث شده هند به یکی از پنج کشور صنعتی برتر جهان تبدیل شود.

این کشور هر نوع اقلام صنعتی و کالاهای مصرفی قابل تصوری را تولید می‌کند و در تحقیقات علمی برون مرزی از جمله کاربرد صلح آمیز انرژی هسته‌ای، تحقیقات هوا فضا و ماهواره، فناوری ارتباطات و بیوتکنولوژی به موفقیت چشمگیری دست یافته است. علاوه بر همه این‌ها، هند سومین مخزن بزرگ نیروی انسانی علمی و فناوری را دارد.

مهاجرت به هند
مهاجرت به هند

در سال ۲۰۲۰، ۱۰ شریک تجاری بزرگ هند، ایالات متحده، چین، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، سوئیس، آلمان، هنگ کنگ، اندونزی، کره جنوبی و مالزی بودند. این کشور ششمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی و سومین اقتصاد بزرگ از نظر برابری قدرت خرید (PPP) است.

سیستم آموزشی هند

آموزش در هند عمدتا توسط سیستم آموزش دولتی مدیریت می‌شود که در سه سطح مرکزی، ایالتی و محلی تحت فرمان دولت قرار می‌گیرد. تحصیل تا سن ۱۴ سالگی اجباری می‌باشد. در سال ۲۰۰۵-۲۰۰۶، ۸۳.۱۳ درصد از مدارس ارائه دهنده آموزش ابتدایی توسط دولت مدیریت می‌شدند و ۱۶.۸۶ درصد مدارس تحت مدیریت خصوصی بودند. در سرشماری سال ۲۰۱۱، حدود ۷۳ درصد از جمعیت هند باسواد بودند که بر اساس آن ۸۱ درصد از مردان و ۶۵ درصد از زنان بودند.

روند بهداشت و درمان در هند

هند یک سیستم مراقبت بهداشتی چند پرداختی جهانی دارد که با ترکیبی از صندوق‌های بیمه سلامت دولتی و خصوصی همراه با بیمارستان‌های دولتی، تقریبا با بوجه مالیاتی پرداخت می‌شود. سیستم بیمارستان دولتی اساسا برای همه ساکنان هند رایگان است. با وجود سیستم مراقبت‌های بهداشتی وسیعی که دارد، اما تفاوت‌های زیادی در کیفیت بین مناطق روستایی و شهری و همچنین بین مراقبت‌های بهداشتی دولتی و خصوصی وجود دارد.

با این وجود، هند با توجه به هزینه‌های نسبتا پایین و کیفیت بالای بیمارستان‌های خصوصی آن، مقصدی محبوب برای گردشگران پزشکی است. مناطق روستایی اغلب از کمبود پزشک رنج می‌برند و نابرابری بین ایالت‌ها به این معنی است که ساکنان فقیرترین ایالت‌ها، مانند بیهار، اغلب نسبت به ساکنان ایالت‌های نسبتا مرفه‌تر، دسترسی کمتری به مراقبت‌های بهداشتی کافی دارند.

مهاجران باید هنگام حضور در هند برای مشاوره ایمنی و بهداشت با سفارت خود در هند مشورت کنند. اگر هنوز در حال برنامه ریزی هستید، از مأموران سفارت هند در کشور خود مشاوره بگیرید. هر چند که اکثر خارجی‌ها با هیچ مشکل اساسی مواجه نمی‌شوند، اما شما باید حرکت خود را به خوبی برنامه ریزی کنید. هشدارهای تروریستی به طور منظم صادر می‌شود و افرادی که به هند مهاجرت می‌کنند باید از این خطر آگاه باشند.

اکثر دولت‌ها توصیه می‌کنند که از حرکت به ایالت‌های هند در مرز پاکستان، به‌ویژه جامو و کشمیر که حملات تروریستی مکرر هستند، و همچنین مناطق شمال شرقی، به‌عنوان مثال، مانی‌پور، خودداری کنند. همچنین از گردشگران و مهاجران خواسته می‌شود هنگام بازدید از رویدادهای عمومی یا مکان‌هایی که جمعیت زیادی بین المللی را به خود جذب می‌کنند، ملاحظات امنیتی را در نظر داشته باشند.

اگر در هند به کمک فوری پزشکی نیاز دارید، ۱۱۲ را شماره گیری کنید. خطرات رایج برای سلامتی عبارتند از: تب دنگی، چیکونگونیا (تب استوایی ناشی از پشه)، مالاریا، آنسفالیت ژاپنی، اسهال، وبا، تب حصبه، هاری، آنفولانزا (عمدتا در طول دوره فصل باران‌های موسمی) و همچنین هپاتیت نوع A و B.

واکسیناسیون‌های استاندارد مانند DPT (دیفتری، سیاه سرفه و کزاز)، فلج اطفال و MMR (سرخک، اوریون و سرخجه) باید قبل از انتقال به هند دوباره انجام شوند. همچنین باید برای آنفولانزا، پنوموکوک، حصبه، هاری، آنسفالیت ژاپنی، مننژیت و هر دو نوع هپاتیت واکسیناسیون دریافت کنید. اگرچه خطر ابتلا به تب زرد در هند وجود ندارد، اما اگر ظرف ۶ روز پس از خروج از منطقه‌ای با خطر انتقال تب زرد وارد شوید، این کشور به مدرک واکسیناسیون نیاز دارد. اگر مطمئن نیستید که به کدام واکسن یا داروهای پیشگیرانه نیاز دارید، لطفا قبل از عزیمت با پزشک خود مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه: عجایب هندوستان

فرهنگ کشور هند

هند فقر زیادی دارد و تفاوت بین فقیر و غنی در آن بسیار زیاد است. با این حال، فقر در هند به سرعت در حال کاهش است. در سال ۱۹۹۳، ۴۵ درصد از جمعیت هند مجبور بودند با کمتر از ۳ دلار در روز زندگی کنند. در مناطق شهری هند به طور متوسط بیشتر از مناطق روستایی درآمد کسب می‌شود، اما به دلیل هزینه‌های بالاتر زندگی در شهر تفاوت نسبتا کمی در قدرت خرید وجود دارد. هند دارای تعداد فزاینده‌ای از افراد ثروتمند است که عمدتا در شهرها زندگی می‌کنند.

به عنوان مثال، موکش آمبانی، ثروتمندترین هندی و دوازدهمین فرد ثروتمند زنده، در بمبئی در آسمان خراشی با ارزش تقریبی ۷۰۰ میلیون پوند زندگی می‌کند. ۳۹۲ زبان (محلی) در هند استفاده می‌شود که نشان دهنده فرهنگ غنی آن می‌باشد. زبان هندی پرکاربردترین زبان در هند است که هنوز فقط ۴۰ درصد از مردم از آن استفاده می‌کنند. برای بسیاری از اسناد علمی و حقوقی در هند از انگلیسی استفاده می‌شود که تقریبا ۱۲ درصد از مردم به آن صحبت می‌کنند.

بیش از ۱.۳ میلیارد نفر در حال حاضر در هند زندگی می‌کنند که تعداد زیادی از مهاجران را نیز شامل می‌شود. اگر برنامه مهاجرت به این کشور چند وجهی را دارید، می‌بایست اطلاعاتی را در مورد مسکن، تحصیل، و چالش‌های فرهنگی در هند را کسب کنید.

پیدا کردن خانه و مهاجرت به هند

اکثر مهاجران در هند در شهرهای بزرگ مانند بمبئی، بنگلور، کلکته یا دهلی نو زندگی می‌کنند. با توجه به تقاضای رو به رشد، در حال حاضر مجتمع های مسکونی ویژه‌ای برای مهاجران در بسیاری از نقاط وجود دارد. اینکه دقیقا به چه امکاناتی در محل اقامت خود نیاز دارید بسیار مهم است، زیرا کیفیت و اثاثیه اقامتگاه در سراسر هند به طور چشمگیری متفاوت است. همچنین، همیشه قبل از عقد قرارداد، حتما از ملک دیدن کنید.

مجتمع‌های مهاجرین معمولا محدوده‌ای از ساختمان‌های مدرن و مجلل هستند که از باغ‌ها و زمین‌های بازی مخصوص کودکان تشکیل شده‌اند. آنها اغلب توسط تعداد زیادی از کارکنان داخلی خدمات رسانی می‌شوند و یک محیط امن و راحت را برای مهاجران فراهم می‌کنند.از آنجا که تعامل با جامعه هند بسیار محدود است و ممکن است زندگی در یک اقامتگاه مثل یک هتل به نظر برسد تا یک خانه واقعی، مهاجران در کمترین زمان با یکدیگر ارتباط برقرار خواهند کرد.

شرایط مهاجرت به هند
پیدا کردن خانه و مهاجرت به هند

بنابراین تعداد کمی از خانواده‌های مهاجر اقامتگاه فردی را در محله‌های شهری لوکس انتخاب می‌کنند. منازل خانوادگی در هند از نظر سبک و کیفیت متفاوتند. همچنین می‌توانید ساختمان‌های یک طبقه به سبک خانه‌های ییلاقی و همچنین ویلاهای مجلل را پیدا کنید.

اجاره خانه یا خرید خانه؟

این سوال وجود دارد که آیا می‌توان ملک را خرید یا باید اجاره کرد؟

محدودیت‌هایی در مورد خرید و مالکیت ملک توسط خارجی‌ها در هند وجود دارد. مهاجران برای خرید قانونی ملک باید شرایط اقامت ۱۸۳ روزه در هر سال مالی را داشته باشند. به خاطر داشته باشید که شما نمی‌توانید با ویزای توریستی ملک بخرید، زیرا در ویزای شما باید قید شده باشد که قصد دارید برای مدت نامحدودی در هند بمانید. با این حال، روند کار نسبتا ساده است.

با این وجود اکیدا توصیه می‌شود از خدمات یک مشاور حقوقی مستقل محلی استفاده کنید، نه یک وکیل توصیه شده توسط فروشنده ملک. املاک برای اجاره یا فروش را می‌توان از طریق تماس با آژانس‌های املاک محلی و بررسی بخش‌های طبقه بندی شده در روزنامه‌های محلی و منطقه‌ای، یا در سایت‌هایی مانند 99acres، India Property، یا PropertyWala پیدا کرد.

مدارس خصوصی و بین المللی در هند

بخش مدارس خصوصی به طور روز افزونی در حال کسب محبوبیت است که امروزه ۲۲٪ از مدارس K-12 (سال‌های آموزشی اصلی) در هند را شامل می‌شود. بسیاری از خانواده‌های مهاجرین که با فرزندان خردسال خود به هند مهاجرت می‌کنند، به جای فرستادن فرزندان خود به یکی از مدارس بزرگ بین‌المللی، آنها را به مدارس یا مهد کودک‌های خصوصی هندی می‌فرستند.

برای فرزندان بزرگتر، مدارس بین‌المللی که مدرک لیسانس بین‌المللی یا سایر مدارک معتبر بین‌المللی را ارائه می‌دهند، ممکن است گزینه بهتری باشند به خصوص اگر آنها به زبان انگلیسی آشنا باشند یا فقط به طور موقت در هند زندگی کنند. وقتی صحبت از مدارس متوسطه و متوسطه به میان می‌آید، خدمات عمومی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد (۵۶٪ از مدارس در هند به صورت خصوصی اداره می‌شوند). مدارس بین المللی همچنین فرصت بیشتری را برای کودکان فراهم می‌کند تا با سایر خانواده‌های مهاجر و همچنین کودکان هندی در ارتباط باشند که به دلیل مشکلات مدارس دولتی، به مدارس بین المللی فرستاده می‌شوند.

اکثر مدارس بین المللی در هند را می‌توان در اینترنت پیدا کرد، به عنوان مثال، از طریق International Baccalaureate Organization، که دارای ۱۳۸ مدرسه عضو در سراسر هند است.

به خاطر داشته باشید که آموزش خصوصی و بین المللی گزینه پرهزینه‌ای است. طبق نظرسنجی‌ها در سال ۲۰۱۷، ۵۴ درصد از والدین مهاجر در هند فکر می‌کردند که تحصیل مقرون به صرفه نیست، اگرچه ۶۱ درصد کیفیت را مطلوب ارزیابی کردند.

سرگرمی‌هایی برای کل خانواده

زندگی خانوادگی جایگاه مهمی در جامعه هند دارد. اگر چه مهاجرت و شهر نشینی به پراکندگی خانواده گسترده سنتی کمک کرده است، مهاجران در هند متوجه خواهند شد که فعالیت‌های اجتماعی خانواده نسبت به بسیاری از کشورهای غربی رایج تر است. بنابراین، در حالی که بردن فرزندانتان با خود به هند ممکن است دورنمای دلهره‌ آوری به نظر برسد، اما می‌تواند کمتر از آنچه انتظار می‌رود، چالش‌برانگیز باشد. در واقع، فرزندان شما احتمالا نقش اساسی در برقراری روابط با سایر خانواده‌ها دارند.

وقتی خوشحالی زمان عین برق و باد می‌گذرد

فعالیت‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با یا بدون فرزندان خود در آن شرکت کنید. بازدید از معابد معروف همیشه آموزنده است. به خصوص در تعطیلات مهم مذهبی، مانند دیوالی، این اماکن پر از جذابیت‌های متنوع خواهند بود.

بسیاری از کتاب فروشی‌های انگلیسی زبان در شهرهای بزرگ، گروه‌های مطالعه و فعالیت‌های دیگر را برای بچه‌ها ارائه می‌دهند، در حالی که والدین آنها می‌توانند از یک فنجان چای در گوشه کتاب‌خوانه لذت ببرند.

اگر به دنبال کارهایی برای انجام در تعطیلات آخر هفته با دوستان مهاجر جدید خود هستید، شهرهای بزرگ هند یعنی دهلی نو و بمبئی، بارها و کافه‌های زیادی دارند.

ویزا های مهاجرت به هند
زندگی و مهاجرت به هند

چه زمانی بهتر از زمان اقامت در هند برای انجام یوگا یا رقص بالیوودی؟ دوره‌های زیادی هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان ارائه می‌شود. پیوستن به یک باشگاه یا شبکه محلی مهاجران بهترین راه برای ایجاد اولین تماس‌ها، پیدا کردن دوستان جدید و تبادل مشاوره در مورد زندگی مهاجران در هند است.

زندگی و مهاجرت به هند

آنچه با زندگی در یکی از شهرهای بزرگ هند ممکن است با آن مواجه شوید خوش برخوردی و رفتار دوستانه هندی هاست که به آن عادت خواهید کرد. از بین اجاره یا خرید ملک در هند یکی را انتخاب کنید و البته برای آن باید از یک مشاور املاک مطمئن و یا یک وکیل معتبر کمک بگیرید. اکثر مدارس هند به صورت خصوصی اداره می‌شوند و مانند مدارس بین المللی، گزینه خوبی برای بچه‌های مهاجر هستند.

اکثر مهاجرانی که در هند زندگی می‌کنند از رنگا رنگی غیر متعارفی که خانه جدید آنها دارد لذت می‌برند. برخی از جنبه‌های تعیین کننده جامعه هند، تعدد فرهنگ، مذهب، زبان و سیستم سنتی آن است.

مردمی که در مناطق روستایی هند زندگی می‌کنند حدود ۶۷ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند. با این حال، هند در سال‌های اخیر شاهد افزایش جمعیت شهری خود بوده است، زیرا نسبت هندی‌هایی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند به آرامی و در عین حال به طور پیوسته کاهش می‌یابد.

این روند با افزایش تعداد ساکنان تحصیل کرده و طبقه متوسط در کلان شهرهای هند و تعداد زیادی از جوانان که به شهرها مهاجرت می‌کنند، همراه است. ۶۵ درصد از جمعیت هند را که افراد زیر ۳۵ سال تشکیل می‌دهند که باعث جوان شدن جمعیت در این کشور شده است.

افزایش تعداد کارگران ماهر به موقعیت این کشور به عنوان یک نیروی نو ظهور در بازار جهانی کمک کرده است که همواره توجه جامعه جهانی را به خود جلب می‌کند. شرکت‌های چند ملیتی که علاقه‌مند به بهره برداری از بازار هند هستند، به طور فزاینده‌ای کارمندان خود را به هند می‌فرستند و به زندگی مهاجران در هند رونق بخشیده که باعث تنوع در شهرهای آن می‌گردد.

تولید بیش از یک فرهنگ جدید در هند

شروع یک زندگی جدید در هند بسیار هیجان انگیز است، اما مطمئنا مواجهه با چالش‌های موجود در آن اجتناب پذیر نیست که البته مهاجران در بسیاری از کشورهای جهان با آن روبرو هستند. برای شروع با جنبه‌های مثبت شروع می‌کنیم: هند می‌تواند برای کسانی که چالش‌های آن را پذیرفته‌اند، بسیار مفید باشد.

اگر از یک کشور غربی می‌آیید، زندگی در هند احتمالا بی‌نظم‌تر و پر سر و صداتر از آن چیزی است که به آن عادت کرده‌اید. با این حال، تعلق به عادات قدیمی نه تنها بیهوده خواهد بود که همچون مانعی در راه شما قرار می‌گیرد. پس بهتر است برخی چیزها را همانطور که هستند بپذیرید و یاد بگیرید که از جنبه‌های مختلف این کشور استفاده کنید.

به طور کلی، اکثر مردم با غریبه‌هایی که در تلاش هستند خود را با شیوه زندگی در هند وفق دهند، برخوردی دوستانه داشته و پذیرای آن‌ها هستند. اینکه خارجی‌ها و خانواده‌هایشان برای شام به خانه همسایگان یا همکارانشان دعوت شوند اصلا عجیب نیست.

با وجود تعداد رو به رشد خارجی‌هایی که از هند بازدید می‌کنند یا در آن زندگی می‌کنند، اروپایی‌ها و آمریکای شمالی‌ها می‌توانند توجه زیادی را به ویژه در مناطق روستایی به خود جلب کنند. در آنجا، اغلب از گردشگران و مهاجران اجازه می‌خواهند که عکس‌هایشان توسط مردم محلی گرفته شود و این باعث می‌شود که خودشان را به عنوان یک جاذبه گردشگری تصور کنند. هند کشوری به شدت نابرابر است و بسیاری از هندی‌ها در فقر شدید زندگی می‌کنند؛ اگر این گدایان به سوی شما آمدند به هیچ وجه تعجب نکنید.

راهنمای جامع مهاجرت به هند

آیا قصد مهاجرت به هند را دارید؟ برای ورود به کشوری غنی از فرهنگ‌های مختلف و سنت‌های منطقه‌ای آماده باشید. در اینجا قصد داریم معرفی مختصری با توصیه‌هایی در مورد گزینه‌های ویزا، سلامت و ایمنی ارائه دهیم تا در روند مهاجرت به هند به شما کمک کند.

 روند مهاجرت به هند در یک نگاه

 • هند کشوری وسیع با تنوع زیادی از فرهنگ‌ها و زبان‌ها و همچنین دومین جمعیت بزرگ در سراسر جهان است.
 • مهاجران باید مطمئن شوند که با واکسیناسیون در برابر بیماری‌هایی مانند تب دنگی که در هند نسبتا رایج است، محافظت می‌شوند.
روش های مهاجرت به هند
راهنمای جامع مهاجرت به هند
 • انواع مختلفی از ویزا برای هند وجود دارد و همه آنها را می‌توان به صورت آنلاین درخواست کرد، اگر چه برای تحویل مدارک باید به سفارت، کنسولگری یا نمایندگی هند مراجعه کنید.

هند با ایفای نقش مهمی در تجارت جهانی در طول قرن ها، دارای تاریخچه فرهنگی و تجاری طولانی است. بنابراین جای تعجب نیست که این کشور هنوز هوای شیفتگی دارد که بسیاری از خارجی ها را وسوسه می کند تا به هند مهاجرت کنند.

مردم و زبان‌های متعدد هند

هند با بیش از ۱.۳ میلیارد نفر و ۱۷ درصد از جمعیت جهان، دومین کشور پرجمعیت جهان پس از چین است. هند اتحادیه‌ای متشکل از ۲۹ ایالت فدرال و هفت قلمرو اتحادیه است. طبق قانون اساسی هند در سال ۱۹۴۹ به عنوان یک جمهوری مستقل، سوسیالیستی، سکولار و دموکراتیک با سیستم حکومتی پارلمانی عمل می‌کند.

هند هزاران زبان از جمله ۱۸ زبان ملی دارد، اما هندی تنها زبان رسمی آنهاست. با این حال، عدم آشنایی با زبان هندی نباید مانعی برای مهاجران باشد زیرا زبان انگلیسی، به عنوان زبان رسمی دوم، به طور گسترده به ویژه در میان جمعیت شهری تحصیل کرده صحبت می‌شود. این زبان نه تنها در تجارت و بیمارستان‌ها، بلکه به طور گسترده در دولت، آموزش عالی و همچنین رسانه‌ها نیز استفاده می‌شود و دارای ۳۵ میلیون متکلم در سراسر هند است.

تنوع آب و هوایی در کشور هند

آب و هوایی که باید برای آن آماده شوید بستگی به بخشی از این کشور دارد که قصد دارید در آن زندگی کنید. در حالی که شمال هند و برخی از مناطق کوهستانی در شمال شرقی دارای آب و هوای عمدتا خشک آلپی هستند، مردم سایر مناطق شمالی بیشتر در آب و هوای اقلیم‌های مرطوب نیمه گرمسیری به سر می‌برند.

مهاجرانی که به نیمه جنوبی هند مهاجرت می‌کنند، می‌توانند انتظار آب و هوای گرمسیری، همراه با بارش‌های موسمی سنگین از جنوب غربی در ماه‌های ژوئن و جولای را داشته باشند. اکثر نقاط کشور، تابستانی بسیار گرم با بارش‌های شدید در طول فصل باران‌های موسمی جنوب غربی (ژوئن تا سپتامبر) که باعث سیل شدید می‌شود دارند. بادهای موسمی شمال شرقی کوتاه اما شدید است و در حدود نوامبر و دسامبر (پاییز) رخ می‌دهد.

حمل و نقل در هند

تاکسی، بهترین روش حمل و نقل

در ابتدای ورود به هند، استفاده از شبکه‌های حمل و نقل ممکن است چالش برانگیز باشد، زیرا زیرساخت‌ها در اکثر نقاط کشور ضعیف است. جاده‌ها در مناطق شهری دائما شلوغ هستند و رانندگی در بهترین حالت بی‌نظم است. انتظار حمل و نقل عمومی منظم و خوب به بیمارستان‌ها یا سایر امکانات در شهرهای کوچکتر یا مناطق روستایی را نداشته باشید. در حالی که همه شهرهای بزرگ هند نوعی حمل و نقل عمومی دارند (عمدتا ریکشاها و اتوبوس‌های شلوغ) خارجی‌ها اغلب تاکسی را به عنوان وسیله حمل و نقل ترجیح می‌دهند.

با این حال، سفر با تاکسی به میزان مشخصی از دانش محلی نیاز دارد، زیرا کرایه‌ها اغلب به جای اینکه بر اساس تاکسی متر محاسبه شود، چانه‌زنی می‌شود. همچنین این احتمال وجود دارد که اگر به زبان انگلیسی و با لهجه خارجی قوی صحبت می‌کنید، برخی از رانندگان تاکسی ممکن است سعی کنند کرایه بیشتری از شما دریافت کنند. بنابراین، تازه واردانی که به هند مهاجرت می‌کنند، باید قبل از سفر در مورد کرایه تاکسی مشاوره دریافت کنند، یا کرایه تاکسی را از قبل محاسبه کنند.

راه آهن کشور هند

تصویر رمانتیکی که قطارهای هندی ممکن است در بین برخی از بازدیدکنندگان ایجاد کند، به گذشته استعماری هند باز می‌گردد. تعدادی از راهنماهای تور با ارائه بسته های سفر با قطار لوکس از این (گردشگری نوستالژی) درآمد کسب می‌کنند.

سفر با قطار معمولی هند نیز می‌تواند تجربه‌ای هیجان انگیز و دلپذیر باشد. افرادی که به دومی اهمیت بیشتری می‌دهند باید مطمئن شوند که سفر خود را به خوبی برنامه ریزی کرده و در کوپه درجه یک صندلی رزرو کنند چرا که نسبت به ماشین‌های دیگر راحت تر و شلوغ تر است.

مهاجرانی که می‌خواهند با قطار به هند سفر کنند باید برای تاخیرهای مکرر و شدید آماده باشند؛ طبق گفته راه آهن هند، تاخیر تا ۱۵ دقیقه باید به موقع در نظر گرفته شود. 

راه آهن کشور هند

علاوه بر زیرساخت‌های ضعیف، این تا حدی به دلیل حجم انبوه ترافیک در راه‌آهن است: ۳۰ میلیون نفر در روز از راه آهن هند استفاده می‌کنند که بیشتر از کل جمعیت سریلانکا است. راه آهن هند یک شرکت دولتی است که مسئول شبکه ریلی کل کشور است. اطلاعات مربوط به جدول زمانی، مسیرها، بلیط‌ها و رزرو را می‌توان در وب سایت راه آهن هند پیدا کرد.

مقصدهای جذاب برای مهاجرت به هند

نقاط جذاب هند برای مهاجران

بسیاری از کلان شهرهای هند جزو پرجمعیت ترین و سریع ترین شهرهای جهان هستند.

 • دهلی نو

پایتخت ملی، یک استثنا در میان شهرهای هند است. برخلاف بسیاری دیگر، این شهر نسبتا جدید و برنامه ریزی شده‌ای است که به عنوان پایتخت امپراتوری هند (بریتانیایی سابق) باشد. پایه‌های آن در سال ۱۹۱۱ در منطقه‌ای که محل چندین شهر باستانی هند بود گذاشته شد.

 • بنگلور

پایتخت کارناتاکا و سومین شهر پرجمعیت هند، یک کلان شهر به سرعت در حال رشد در جنوب غربی هند است. به دلیل نقش پیشرو در بخش فناوری اطلاعات، گاهی اوقات به آن (سیلیکون ولی هند) نیز می‌گویند. بنگلور همچنین میزبان بسیاری از موسسات تحقیقاتی مشهور و شرکت‌های هوافضا است.

 • کلکته

پایتخت بنگال غربی، تا زمانی که دهلی نو قدرت را در دست گرفت، پایتخت ملی هند بود و هنوز هم پایتخت فرهنگی هند محسوب می‌شود. پس از یک دوره رکود اقتصادی در پی استقلال هند، کلکته بار دیگر از آب و هوای پر جنب و جوش اقتصادی برخوردار شد.

 • بمبئی

و اما آخرین ولی نه کم‌اهمیت ترین. مومبئی که قبلا بمبئی نامیده می‌شد، پایتخت ماهاراشترا، ثروتمندترین و پرجمعیت‌ترین شهر هند است. این بندر طبیعی مهمترین مرکز تجاری دریایی هند را در خود جای داده و تبدیل به پایتخت تجاری هند شده است. بمبئی خانه صنعت فیلم بالیوود، پایتخت بی چون و چرای سرگرمی هند است. این شهر به عنوان یک شهر پر از فرصت تلقی می‌شود که مهاجران هندی متعددی را از سایر نقاط کشور جذب می‌کند. مشاغل، شرکت‌ها و سرمایه گذاران خارجی نیز به بمبئی هجوم آورده‌اند.

نحوه اخذ ویزای مهاجرت به هند

دولت هند یک پورتال آنلاین جامع فراهم نموده که در آن می‌توانید بدون توجه به کشوری که در آن هستید، برای ویزا درخواست دهید و برای مصاحبه و تحویل مدارک خود در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسول‌گری هند وقت بگیرید. علاوه بر الزامات خاص تری که در زیر ذکر شده است، باید یک پاسپورت با حداقل ۱۸۰ روز اعتبار، دو قطعه عکس جدید پاسپورتی و یک فرم درخواست تکمیل شده که می‌تواند از وب سایت هر سفارت هند یا دولت هند به صورت آنلاین دانلود شود، همراه داشته باشید.

دسته بندی‌های متنوعی برای ویزای هند وجود دارد. علاوه بر ویزای توریستی، دانشجویی، ترانزیت و پزشکی، انواع مختلفی از ویزا برای مهاجران وجود دارد. بخش کنسولی، گذرنامه و ویزا دولت هند فهرستی از انواع ویزاها و الزامات آنها را ارائه می‌دهد. بسته به نوع ویزای شما و مدت اقامت شما، ممکن است مجبور شوید به صورت محلی، معمولا ظرف ۱۴ روز پس از ورود، ثبت نام کنید. ویزای خاص شما تعیین می‌کند که در چه بازه زمانی باید به اداره ثبت نام خارجی مراجعه کنید. ثبت نام در بنگلور، چنای، دهلی نو و بمبئی انجام می‌گیرد.

ویزا برای کار و تجارت یا تفریح؟

ویزای تجاری برای کارآفرینان صنعتی یا تجاری است که مشغول انجام فعالیت‌های تجاری هستند و یا تمایل به راه اندازی یک سرمایه گذاری جدید دارند. درخواست ویزا باید با مدرکی مبنی بر وضعیت مالی و تخصص تجاری متقاضی و همچنین نامه‌ای از شرکت متقاضی پشتیبانی شده و قصد و مدت زمان بازدید را نیز مشخص کند. کار تمام وقت را نمی‌توان با ویزای تجاری انجام داد.

خارجی‌هایی که مایل به استخدام و مهاجرت به هند هستند باید برای ویزای کار اقدام کنند. این ویزا برای کسانی که قصد انجام کار داوطلبانه برای یک سازمان غیردولتی هندی را دارند نیز اعمال می‌شود.

نحوه اخذ ویزای مهاجرت به هند

برای یک دوره اولیه یک ساله اعطا می‌شود، اما می‌تواند در FRRO (دفتر ثبت منطقه‌ای خارجیان) مربوطه تمدید شود. حتما مدارک شغلی و همچنین مدارک حرفه‌ای و علمی را همراه داشته باشید.

 • ویزای پروژه: مربوط به خارجیانی است که در پروژه‌های صنعت برق و فولاد کار می‌کنند وقصد مهاجرت به هند را دارند.
 • ویزاهای دیپلماتیک/رسمی: باید توسط کسانی که برای مأموریت از سوی کشورشان در هند منصوب شده‌اند یا دارندگان پاسپورت دیپلماتیک/رسمی/سازمان ملل متحد که در سازمان ملل یا سایر سازمان‌های بین المللی در هند کار می‌کنند، دریافت کنند. روزنامه نگاران و عکاسان حرفه‌ای می‌توانند تا شش ماه برای ویزای روزنامه نگاری درخواست دهند. قبل از انجام کار، آنها باید در دفتر اطلاعات مطبوعاتی دولت هند ثبت نام کنند. روزنامه‌نگارانی که به دلایل خصوصی به هند سفر می‌کنند باید درخواست ویزای روزنامه‌نگاری را همراه با بیانیه‌ای مبنی بر تایید هدف غیر مرتبط با رسانه‌ای از سفرشان مانند سفرنامه یا عکاسی ارائه دهند.
 • ویزای کنفرانس: به شرکت‌کنندگان در کنفرانس‌ها، سمینارها یا کارگاه‌های رسمی که توسط یک سازمان دولتی یا دولتی یا توسط یک موسسه آموزشی معتبر برگزار می‌شود، پس از ارائه دعوتنامه اعطا می‌شود. به خاطر داشته باشید که برای اکثر کنفرانس‌ها، تایید مقام دولتی مربوطه مورد نیاز است.

درخواست ویزای تحقیقاتی برای مهاجرت به هند باید همراه با یک پروپوزال تحقیقاتی، اثبات منابع مالی و نامه پذیرش از یک دانشگاه معتبر باشد. این ویزا حداکثر برای مدت سه سال یا دوره تحقیقاتی تعیین شده معتبر است.

سوالات متداول درباره مهاجرت به هند

بستگی به دانشگاه دارد که مدرک زبان داشته باشید یا نه، برای اطلاع بیشتر با مشاوران شینو تماس بگیرید.

دولت هند یک پورتال آنلاین جامع فراهم نموده که در آن می‌توانید بدون توجه به کشوری که در آن هستید، برای ویزا درخواست دهید و برای مصاحبه و تحویل مدارک خود در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسول‌گری هند وقت بگیرید. برای اطلاعات بیشتر با موسسه‌ی شینو تماس حاصل فرمایید.

بله، البته بستگی به مقطع تحصیلی دارد. برای کسب اطلاع بیشتر و مشاوره آنلاین با ما در تماس باشید.

بله، اگر دانشگاه در لیست وزارت علوم یا وزارت بهداشت باشد.

براي مقطع كارشناسی صرفا دارا بودن ديپلم ۱۲ سال، براي كارشناسي ارشد صرفا مدرک كارشناسي آشنايی کم به زبان انگليسی و شرايط سني (تا ۴۰ سال) نیز می‌باشد.