جدول مطالب

چرا مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه در سال‌های اخیر بسیار پرطرفدار شده است. انتخاب فرانسه برای مقصد مهاجرت، انتخاب چندان سختی نیست. موقعیت ساسی، جغرافیایی و فرهنگی این کشور اروپایی باعث شده سالیان دراز مهاجرین هنر دوست از جای جای دنیا به این کشور بیایند. زبان فرانسوی به عنوان وجه اشتراک صدها میلیون نفر در سرتاسر جهان و علاقه مندی به آموختن آن افراد را ناگزیر به آشنایی با مردم و فرهنگ غنی آنها کند، کما اینکه ادبیات فرانسوی و فارسی از گذشته تا به امروز در هم تنیده شده و آثار آن نیز به وضوح قابل مشاهده است. دلایل انتخاب فرانسه برای زندگی ایرانیان نیز بسیار گسترده است که در اینجا به بخشی از آن اشاره می‌کنیم.

فرانسه از جمله کشورهای اروپای غربی است که بلژیک، آلمان، لوکزامبورگ، سوئیس، موناکو، ایتالیا، آندورا و اسپانیا را در همسایگی خود دارد. بعد از پاریس به عنوان پایتخت، لیون، مارسی، تولوز، لیل و نیس از جمله شهرهای مهم پاریس به شمار می‌روند. فرانسه به عنوان خاستگاه زبان فرانسوی، پر چمدار و صدرنشین لیست ۲۸ کشوری است که به این زبان صحبت می‌کنند. آب و هوای عمدتا معتدل و میزبانی فشن و مد، هنر و معماری جهان از خصیصه های برجسته فرانسه است.

فرانسه یکی از مدرن ترین کشور‌ها و به عنوان یک رهبر در میان ملت‌های اروپایی محسوب می‌شود،که در نیمکره شمالی و در غرب قاره اروپا قرار دارد. نقشه فرانسه شبیه یک شش ضلعی می‌باشد و این کشور با شش کشور اروپایی دیگر مرز زمینی دارد.

فرانسه که به عنوان کشور فرهنگ و هنر شناخته می‌شود چهارمین قدرت صنعتی جهان است. این کشور محبوب ترین مقصد گردشگری جهان است. براساس گزارش سازمان جهانگردی در سال ۲۰۱۴، حدود ۸۳.۷ میلیون بازدید کننده وارد کشور فرانسه شدند وبه عنوان پر بازدید ترین کشور جهان شناخته شد. فرانسه بزرگترین کشور اتحادیه اروپا با عنوان(۶گوشه) شناخته شده است. این کشور مساحتی معادل ۵۵۱۰۰۰ کیلومتر مربع (تقریبا یک پنجم کل اتحادیه اروپا) را دارد.

این کشور در مجامع تاثیر گذار جهانی مانند: شورای امنیت سازمان ملل متحد، ناتو، اتحادیه اروپا ودیگر سازمان‌ها نقش حائز اهمیتی را ایفا می‌کند. در زمینه استانداردهای بین‌المللی، فرانسه را می‌توان از کشورهای پیشرو دانست. استانداردهای بالای زندگی، تحصیلات، سلامت، امید به زندگی، آزادی و شاخص بالای توسعه انسانی فرانسه را از جمله کشورهای ایده آل برای زندگی معرفی می‌کند.

فرانسه همچنین از کشورهای موسس سازمان ملل متحد بوده و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز می‌باشد. فرانسه یکی از سه کشوری است که دارای سواحلی هم در دریای مدیترانه و نیز اقیانوس اطلس می‌باشد.

برای دوست داشتن فرانسه گزینه‌های زیادی وجود دارد. هنگامی که شروع به جمع آوری اطلاعات و آشنایی با این کشور می‌کنید متوجه تنوع و فرهنگ غنی در این کشور خواهید شد و خواهید فهمید که چرا جمعیت زیادی از مردم دنیا تصمیم برای مهاجرت به فرانسه می‌گیرند. فرانسه به عنوان پربازدیدترین کشور جهان، با اقتصاد قوی و شهرهای پرطرفدار و پر جنب و جوش، مکانی محبوب برای مهاجرت است. فرانسه به عنوان کشوری اتحادیه اروپا که بخشی از منطقه شینگن است، دارای سیستم مهاجرتی دو لایه است. اداره مهاجرت فرانسه (OFII) یک سازمان دولتی است که مسئول امور مهاجرت به فرانسه است.

تاریخ کشور فرانسه

کشور فرانسه از تکه تکه شدن امپراتوری کارولینژی پدید آمد. قدرت سلطنتی پس از افراط‌های مالی لویی چهاردهم به سرعت فرو پاشید و در عرض یک قرن فرانسه انقلابی را تجربه کرد که در سال ۱۷۸۹ آغاز شد. انقلاب فرانسه تحت الشعاع ناپلئون قرار گرفت و باعث شد ابتدا فرانسه بر کل اروپا مسلط شود و سپس شکست بخورد. سلطنت احیا شد، اما بی‌ثباتی به دنبال داشت و جمهوری دوم، امپراتوری دوم و جمهوری سوم در قرن نوزدهم به وجود آمد. اوایل قرن بیستم با دو تهاجم آلمان در سال‌های ۱۹۱۴ و ۱۹۴۰، یک جمهوری دموکراتیک تشکیل شد. فرانسه در حال حاضر در جمهوری پنجم خود است که در سال ۱۹۵۹ در جریان تحولات در این کشور تأسیس شد.

پاریس

کسانی که به دنبال مهاجرت به  فرانسه هستند پاریس را شهر رویاهایشان می‌دانند. پاریس، پایتخت کشور فرانسه و یکی از شهرستان‌های ناحیه ایل-دو- فرانسه است که رود سن از میان آن می‌گذرد. این شهر با جاذبه‌های متعدد قطعا اوقات به یادماندنی را برایتان رقم خواهد زد. پاریس، بزرگ‌ترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است. این شهر اروپایی چندین قرن تاریخ پر فراز و نشیب دارد.

شهر عشاق، شهر نورها یا هر نام و لقب دیگری که به این شهر نسبت داده می‌شود، بیانگر جایگاه ویژه‌ی آن در نزد مردم جهان است. قدمت سکونت در این منطقه به 52 سال قبل از میلادی مسیح باز می‌گردد. زمانی که این شهر لوتتیا (Lutetia) نام داشت، یکی از شهرهای امپراطوری روم محسوب می‌شد. از ۳ سال قبل از میلاد مسیح بود که این شهر به پاریس تغییر نام پیدا کرد.

مهاجرت به فرانسه
مهاجرت به فرانسه - پاریس

بیشتر مردم فرهنگ فرانسه را با شهر پاریس که مرکز مد، غذا، هنر و همچنین معماری می‌باشد، مرتبط می‌کنند. اما زندگی در آنجا بسیار متفاوت است. یکی از شهرهای پیشروی جهان در، زمینه‌های اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، تفریحات، مد و علم است و بزرگ‌ترین شهر اقتصادی اروپا می‌باشد.

سیستم آموزشی کشور فرانسه

سیستم آموزشی فرانسه مدت‌ها به دلیل داشتن یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان، با برنامه درسی ملی، روش‌های سنتی یادگیری، استانداردهای تحصیلی بالا و نظم و انضباط سخت، شهرت داشت. تحصیل در فرانسه از ۳ تا ۱۶ سالگی رایگان و اجباری است و اگر دانش آموزی بخواهد در دوره لیسانس شرکت کند، دو سال دیگر مطالعه لازم است. کودکان سه ساله پیش دبستانی را شروع می‌کنند. برنامه ارزیابی دانش آموزان بین المللی که توسط OECD هماهنگ شده است در حال حاضر دانش و مهارت‌های کلی نوجوانان ۱۵ ساله فرانسوی را در رتبه ۲۶ در جهان در سواد خواندن، ریاضیات و علوم قرار می‌دهد. امروزه تعداد زیادی از دانشگاه‌های برتر جهان در این کشور واقع شده‌اند.

انواع ویزا برای مهاجرت به فرانسه

ویزاهای مهاجرت به فرانسه به طور کلی به نوع تقسیم می‌شوند:

 • ویزای کوتاه مدت که برای بازدید از فرانسه برای مدت سه ماه یا کمتر است
 • ویزای طولانی مدت موقت (VLS-TS) که برای اقامت تا یک سال می‌باشد
 • ویزای طولانی مدت که برای اقامت بیش از یک سال در فرانسه است

ویزای کوتاه مدت

فرانسه از ویزای یکنواخت شینگن نوع C به عنوان ویزای کوتاه مدت خود استفاده می‌کند. این مدت حداکثر ۹۰ روز در هر دوره ۱۸۰ روزه معتبر است. می‌تواند برای گردشگری، سفرهای کاری، تحصیل کوتاه مدت، ملاقات با خانواده، مراقبت‌های پزشکی و اهداف کوتاه مدت مرتبط با کار اعطا شود. ویزای شینگن به شما این امکان را می‌دهد که در طول مدت آن در منطقه شینگن سفر کنید. شما می‌توانید از شش ماه قبل به صورت آنلاین و یا حضوری در سفارت یا دفتر کنسولگری فرانسه در کشورتان درخواست ویزای خود را ارائه دهید. مدارکی که برای ویزای کوتاه مدت نیاز دارید عبارتند از:

 • شناسه مسافرتی مانند پاسپورتی که حداقل سه ماه پس از تاریخ سفر شما معتبر باشد
 • تصویر دو گذرنامه اخیر
 • مدارک پشتیبانی که به اهداف اقامت شما بستگی دارد. اهدافی مانند دلیل سفر (مثلا نامه پذیرش دانشگاه)، مدرک مالی و یا درمانی.

که هنگام ورود به فرانسه نیز باید آنها را ارائه دهید. سپس برای ارسال اطلاعات بیومتریک و پرداخت هزینه‌های ویزای خود، باید یک قرار ملاقات در سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود تنظیم کنید. هزینه این ویزا ۸۰ یورو (برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان) است.

ویزای کوتاه مدت برای مناطق غیر اروپایی فرانسه

اگر قصد سفر به هر یک از مناطق خارج از کشور فرانسه را دارید و مشمول محدودیت‌های ویزا هستید، به ویزای جداگانه نیاز خواهید داشت زیرا این مناطق در منطقه شینگن نیستند. این بدان معناست که اگر قصد سفر به فرانسه و سرزمین‌های خارج از کشور را دارید به دو ویزا جداگانه نیاز خواهید داشت. دستور العمل‌های درخواست، فرآیندها و هزینه‌های این ویزا مشابه ویزای کوتاه مدت است.

ویزای ترانزیت فرودگاهی

اگر در حال تغییر پرواز در فرانسه و اقامت در منطقه بین المللی فرودگاه فرانسه هستید، به ویزای ترانزیت فرودگاهی نیاز دارید که ویزای نوع A نیز نامیده می‌شود. این در صورتی اعمال می‌شود که از و به کشورهای خارج از منطقه شنگن پرواز می‌کنید. سه نوع ویزای ترانزیت فرودگاهی وجود دارد:

 • یک طرفه
 • رفت و برگشت
 • چند بار ورود

که هزینه‌های آن مانند ویزای استاندارد شینگن است. با این ویزا نمی‌توانید منطقه بین المللی فرودگاه را ترک کنید. اگر به هر دلیلی نیاز به سفر به خارج از منطقه و ورود به منطقه شینگن دارید، به ویزای شینگن کوتاه مدت نیاز خواهید داشت.

پیشنهاد مطالعه: خدمات بیمه در فرانسه

ویزای طولانی مدت موقت

ویزای موقت فرانسه با اقامت طولانی مدت (VLS-TS) تا یک سال معتبر و غیر قابل تمدید است. اگر با VLS-TS به فرانسه آمده‌اید و می‌خواهید بیش از یک سال اقامت داشته باشید، باید برای اجازه اقامت فرانسه درخواست دهید و معیارهای تمدید اقامت خود را رعایت کنید. VLS-TS به عنوان یک اجازه اقامت موقت در فرانسه عمل می‌کند. شما باید این مجوز را ظرف سه ماه پس از ورود به فرانسه تأیید کنید. پس از تکمیل فرآیند اعتبار سنجی، می‌توانید آزادانه در طول مدت مجوز خود در منطقه شینگن سفر کنید.

روند درخواست برای این ویزا مشابه روند ویزای کوتاه مدت است. شما می‌توانید با مراجعه به سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود اقدام کنید یا می‌توانید آن را به صورت آنلاین انجام دهید. مدارک مورد نیاز برای درخواست این نوع ویزا عبارتند از:

 • شناسه مسافرتی مانند پاسپورتی که حداقل سه ماه پس از تاریخ سفر شما معتبر باشد.
 • مدارک پشتیبانی که به اهداف اقامت شما بستگی دارد. اهدافی مانند دلیل سفر (مثلا نامه پذیرش دانشگاه)، مدرک مالی و یا درمانی.
 • تصویر دو گذرنامه اخیر

که هنگام ورود به فرانسه نیز باید آن ها را ارائه دهید. سپس برای ارسال اطلاعات بیومتریک و پرداخت هزینه‌های ویزای خود، باید یک قرار ملاقات در سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود تنظیم کنید. هزینه این ویزا ۹۹ یورو است.

ویزاهای VLS-TS به طور کلی به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند.

ویزای کار موقت در فرانسه

ویزای VLS-TS برای افرادی صادر می‌شود که برای مدت کمتر از یک سال به فرانسه سفر می‌کنند. ویزا دارای علامت “travailleur temporaire” (کارگر موقت) خواهد بود و می‌تواند برای اهداف مختلفی از جمله:

 • ماموریت در شعبه فرانسوی یک شرکت بین المللی
 • کار فصلی موقت
 • مشاغل آموزش زبان خارجی
 • اشتغال حرفه‌ای پزشکی برای مدت کمتر از یک سال
 • برای جستجوی کار پس از فارغ التحصیلی با مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه
 • برنامه تبادل کار برای متخصصان جوان ۱۸ تا ۳۰ سال
انواع ویزای مهاجرت به فرانسه
ویزای کاری و مهاجرت به فرانسه

برای اکثر این ویزاهای فرانسه، ابتدا به یک پیشنهاد یا قرارداد کاری نیاز دارید. همچنین ممکن است کارفرمای شما نیاز به دریافت مجوز از مقامات فرانسوی و احتمالا مجوز کار داشته باشد.

ویزای تحصیلی و آموزشی فرانسه

شما می‌توانید ویزای VLS-TS را برای دوره‌های تحصیلی کوتاه مدت یا دوره‌های آموزشی به مدت ۳ تا ۶ ماه دریافت کنید. برای تحصیل طولانی تر از این، معمولا ویزای طولانی مدت دریافت می‌کنند. برای دریافت این ویزا، باید در یک مقطع آموزش عالی در یک موسسه آموزشی معتبر در فرانسه پذیرفته شده باشید.

همچنین اگر بین ۱۸ تا ۳۰ سال دارید، می‌توانید ویزای آموزشی موقت برای آمدن و کار در فرانسه به عنوان au pair دریافت کنید. شما به یک قرارداد au pair و یک محل اقامت با یک خانواده فرانسوی نیز نیاز خواهید داشت. ویزای au pair حداکثر تا دو سال قابل تمدید است.

ویزای اهداف خاص

سایر ویزاهای موقت فرانسه به عنوان ویزای هدف ویژه یا ویزاهای خاص برای شرایط خاص طبقه بندی می‌شوند. که شامل موارد زیر هستند:

 • فعالیت­‌های داوطلبانه در محل‌هایی که کمتر از ۱۲ ماه به طول می­‌انجامد، از جمله مناطق خدمات داوطلبانه اروپایی (EVS)
 • کار در تعطیلات کاری برای جوانان ۱۸ تا ۳۰ سال که برای ۱‍۵ کشور (تا سن ۳۵ سال در آرژانتین، استرالیا و کانادا تمدید شده است) فعال است
 • اقامت خصوصی طولانی مدت بین ۳ تا ۶ ماه، که در آن شما می‌توانید تمکن مالی خود را نشان داده و تعهد دهید که هیچ فعالیت حرفه‌ای یا کاری را انجام نخواهید داد.

ویزای طولانی مدت

ویزاهای عمومی فرانسه برای اقامت طولانی مدت بیشتر از یک سال است. پس از این، شما باید یک اجازه اقامت طولانی مدت را دریافت کنید. اگر در نهایت بیش از یک سال بمانید، می‌توانید برای اجازه اقامت درخواست دهید، مشروط بر اینکه معیارهای لازم را داشته باشید.

روند درخواست ویزا برای ویزای طولانی مدت بسیار شبیه به سایر ویزاهای فرانسه است. این شامل گزینه درخواست آنلاین و نیاز به مراجعه به سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور مبدأ برای پرداخت هزینه‌ها و ارائه اطلاعات بیومتریک می‌شود. هزینه کلی برای ویزای طولانی مدت ۹۹ یورو است. همچنین باید مدارک لازم را از جمله هر چیزی که مربوط به اهداف اقامتتان هست را ارائه دهید.

ویزای طولانی مدت به شما این حق را می‌دهد که در هر دوره ۱۸۰ روزه تا ۹۰ روز در منطقه شینگن سفر کنید. برای اقامت قانونی در فرانسه باید ظرف دو ماه پس از ورود برای اقامت فرانسه درخواست دهید.

انواع ویزاهای طولانی مدت مهاجرت به فرانسه به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند:

۱. ویزای کاری برای مهاجرت به فرانسه

برای کار یا انجام فعالیت‌های تجاری یا خود اشتغالی می‌توانید ویزای کار طولانی مدت فرانسه را دریافت کنید. برای کار، معمولا باید یک پیشنهاد شغلی داشته باشید. اگر یک کسب و کار را راه اندازی می‌کنید یا به صورت خود اشتغالی کار می‌کنید، باید نشان دهید توانایی پشتیبانی اقتصادی پروژه و بودجه کافی برای شروع آن را دارید.

بیشتر ویزاهای کاری فرانسه برای مشاغل با مهارت بالا است. دسته بندی ویزاهای فعلی عبارتند از:

 • کار فصلی مکرر طولانی مدت
 • پاسپورت چند ساله هوشمند برای کارگران و کارآفرینان با مهارت بالا که تا چهار سال اعتبار دارد و همچنین به همسر و فرزندان وابسته اجازه می‌دهد تا با او سفر کنند.
 • دوره‌های کارآموزی یا آموزشی طولانی مدت
 • انتقال به شعبه فرانسوی یک شرکت بین المللی ICT برای مدیریت ارشد و کارکنان با تخصص بالا

۲. ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است که برای دوره آموزش عالی در دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی فرانسه پیشنهادی دارند. ویزای شما به اندازه مدت تحصیل شما اعتبار دارد. شما می‌توانید تا ۹۶۴ ساعت در سال با این ویزای فرانسه کار کنید که معادل ۶۰ درصد ساعات کاری عادی است.

اگر فرزند زیر ۱۸ سال دارید که می‌خواهد در مدرسه ابتدایی یا متوسطه فرانسه تحصیل کند، می‌توانید برای ویزای تحصیلی مینور درخواست دهید. شما باید جزئیات مربوط به ثبت نام فرزند خود را ارائه دهید.

۳. ویزاهای خانوادگی برای مهاجرت به فرانسه

برای پیوستن طولانی مدت به اقوام خاص و مهاجرت به فرانسه می‌توانید برای ویزای خانوادگی در فرانسه درخواست دهید. شرایط بستگی به این دارد که عضو خانواده‌ای که به آن ملحق می‌شوید اهل کجاست. اگر بستگان شما در حال حاضر در فرانسه هستند:

 • تبعه اتحادیه اروپا/EFTA (به غیر از فرانسه)
 • تبعه غیر اتحادیه اروپا/EFTA
 • تبعه فرانسه

معمولا برای این ویزاهای فرانسه باید مدرکی دال بر روابط خانوادگی و تمکن مالی برای حمایت از شما ارائه شود.

ویزای خانوادگی برای مهاجرت به فرانسه
ویزاهای خانواگی برای مهاجرت به فرانسه

۴. ویزای اقامت خصوصی طولانی مدت

اگر برای مقاصد بازنشستگی مهاجرت به فرانسه را انتخاب کرده‌اید، می‌توانید برای این ویزا اقدام کنید. برای اخذ این نوع ویزا باید ثابت کنید که بودجه کافی بدون استفاده از بودجه عمومی فرانسه را دارید. اگر قصد دارید برای مدت طولانی برای درمان پزشکی به فرانسه بیایید، به شواهدی مبنی بر پوشش بیمه درمانی کافی نیاز دارید.

اقامت و مهاجرت به فرانسه

علاوه بر اقامت متناسب با ویزا که بالاتر عنوان شد، برای اقامت بیش از پنج سال در فرانسه باید درخواست جداگانه‌ای ارائه دهید که شامل حقوق شهروندی مانند حق رأی و داشتن پاسپورت فرانسوی می‌اشد که شامل شرایط سخت تر و هزینه‌های بیشتر است.

اقامت برای اتباع بریتانیا که قبل از برگزیت در فرانسه زندگی می‌کنند

اتباع بریتانیا که از قبل از ۱ ژانویه ۲۰۲۱ در فرانسه زندگی می‌کنند تا زمانی که قبل از ۱ اکتبر ۲۰۲۱ برای مجوز اقامت توافقنامه خروج (WARP) درخواست داده باشند می‌توانند با شرایط مشابه شهروندان اتحادیه اروپا/EFTA در این کشور بمانند. کسانی که با مجوز اقامت کمتر از پنج سال در فرانسه زندگی می‌کنند باید برای دستیابی به حقوق شهروندی در فرانسه درخواست تمدید مجوز اقامت ارائه دهند. اعضای خانواده شهروندان بریتانیایی که از قبل در فرانسه زندگی می‌کنند نیز از حقوق اقامت خاصی برخوردار هستند.

ورود به کشور فرانسه

پس از ورودو مهاجرت به فرانسه و ارائه و تأیید درخواست مجوز اقامت، OFII برای مصاحبه در مورد ورود به جامعه فرانسه با شما تماس خواهد گرفت. همچنین باید یک دوره دو روزه آموزش مدنی را بگذرانید و در آزمون زبان فرانسه شرکت کنید. چیزهای دیگری که به شما برای استقرار در فرانسه کمک می‌کنند و باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

 • ثبت نام برای مراقبت‌های بهداشتی فرانسه
 • افتتاح حساب بانکی فرانسه
 • راه اندازی تاسیسات و مخابرات در فرانسه

تجدید نظر و شکایت

اگر درخواست شما برای ویزای فرانسه رد شده است و می‌خواهید به آن اعتراض کنید، باید به سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود یا هیئت استیناف ویزا در فرانسه درخواست تجدید نظر دهید. شما باید این کار را ظرف دو ماه پس از اعلام رأی انجام دهید. در مواردی که درخواست اجازه اقامت فرانسه شما رد شود، می‌توانید در وهله اول اعتراض کنید.

گام بعدی این است که در صورت نارضایتی از نتیجه، آن را به وزارت کشور ارجاع دهید. آخرین گزینه برای اعتراض به هر تصمیم مهاجرتی در فرانسه، ارجاع آن به دادگاه اداری است که می‌تواند پرهزینه باشد. شهروندان اتحادیه اروپا/EFTA می‌توانند بدون پاسپورت و با همان حقوق کشور خود برای جستجوی کار و تحصیل به سایر کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شینگن سفر کنند اما اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA به ویزا نیاز دارند.

چه کسانی به ویزای فرانسه نیاز دارند؟

۱. اتباع اتحادیه اروپا/EFTA

اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید، نیازی به درخواست ویزای فرانسه و اجازه اقامت ندارید. اما در صورت تمایل می‌توانید برای دریافت کارت اقامت اقدام کنید. همسران و بستگان تحت تکفل اتباع اتحادیه اروپا دارای حقوق یکسانی برای ورود هستند. با این حال، آنها باید ظرف سه ماه پس از ورود به فرانسه برای اجازه اقامت اقدام کنند.

۲. اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA

برخی از ملیت‌ها برای ورود به فرانسه نیاز به ویزا دارند، حتی اگر فقط برای مدت کوتاهی اقامت داشته باشند. شما می‌توانید شرایط خود و کشورتان را برای لزوم اخذ ویزا در وب سایت France-Visas بررسی کنید. تمام اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA اگر می‌خواهند بیش از ۹۰ روز در فرانسه بمانند باید برای ویزای بلند مدت فرانسه و اجازه اقامت درخواست دهند.

اتباع بریتانیا پس از برگزیت

از ۱ ژانویه ۲۰۲۱، بریتانیا دیگر عضو اتحادیه اروپا نیست و شهروندان آن دیگر نمی‌توانند از رفت و آمد آزاد به کشورهای اتحادیه اروپا از جمله فرانسه بهره‌مند شوند. از سپتامبر ۲۰۲۱، اتباع بریتانیا می‌توانند بدون ویزا برای بازدیدهای کوتاه مدت یا در صورت اقامت شبانه در فرودگاه فرانسه به فرانسه سفر کنند. با این حال، مانند همیشه در مورد برگزیت، این ممکن است تغییر کند، بنابراین قبل از سفر حتما الزامات سفر را بررسی کنید.

اگر با پاسپورت بریتانیا، برای مهاجرت به فرانسه سفر می‌کنید و قصد دارید بیش از سه ماه اقامت داشته باشید، به یکی از ویزای اقامت طولانی فرانسه نیاز دارید. ویزای صحیح برای شما به شرایط فردی شما بستگی دارد. همچنین باید برای اجازه اقامت درخواست دهید.

در صورتی که پس از مطالعه این مقاله سوالی در خصوص مهاجرت به فرانسه و اخذ قامت کشور فرانسه یا کشورهای دیگر داشتید می‌توانید از مشاوران موسسه شینو در تماس باشید.

ویزای دانش آموزی و مهاجرت به فرانسه
مهاجرت به فرانسه

سوالات متداول درباره مهاجرت به فرانسه

هزینه‌های دوره زبان و زندگی کاملا بستگی به شهری که انتخاب می­‌کنید دارد. به طور مثال در شهرهای مرزی فرانسه مبالغ دوره کم تر است ولی به مراتب سطح کیفی زندگی، فرصت‌های شغلی، امنیت و … پایین تر از شهرهایی مثل پاریس، لیون یا نانت خواهد بود. هزینه دوره‌های زبان از حدود ۲۰۰۰ یورو شروع می‌شود. در مورد هزینه‌های زندگی بسته به سبک زندگی هر فرد متفاوت است. یعنی این مورد به خود شما بستگی دارد که در شهری  مثل پاریس ساکن شوید و ماهانه ۱۲۰۰ یورو هزینه کنید یا در شهرهایی مثل لیون یا نانت با هزینه ماهانه حدوداً ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو.

بله، در صورتی که یکی از والدین نوزاد قبلا در فرانسه به دنیا آمده باشند به نوزاد فرد نیز تابعیت کشور فرانسه داده می‌شود.

اگر شما قصد دارید مستقیماً برای دانشگاه اقدام کنید بله باید مدرک زبان فرانسه داشته باشید؛ ولی اگر از طریق دوره‌های زبان اقدام کنید خیر نیازی به ارائه مدرک زبان رسمی نخواهید داشت.

خیر محدودیت سنی وجود ندارد ولی بهتر است شما حداکثر قبل از ۳۲ سالگی اقدام کنید. در غیر این صورت ریسک ویزای شما بالا رفته و شانس اخذ ویزا کاهش میابد.

به طور کلی به تمامی مدارک شناسایی، تحصیلی، شغلی و گواهینامه‌های شما در زمینه‌های مختلف احتیاج است.

زمان شروع ترم‌ها مهر و بهمن هر سال می‌باشد. در واقع آغاز ترم‌های تحصیلی در کشور فرانسه معمولا بدین شرح است که ترم اول از اواسط سپتامبر تا اوایل اکتبر یعنی همزمان با ماه‌های شهریور و مهر شروع می‌شود. ترم دوم نیز پس از تعطیلات سال نوی میلادی آغاز می‌گردد.

از زمان شروع و سابمیت پرونده شما تا تاریخ شروع کلاس ها و دوره باید سه ماه فاصله باشد.