بیشتر مردمان علیگر به زبان‌های هندی، اردو و انگلیسی صحبت می‌کنند. دانشگاه اسلامی علیگر در این شهر بسیار معروف بوده و به دلیل وجود مراکز آموزشی مشهور در این شهر، آن را مکه آموزش می‌خوانند.

در سال ۱۸۷۵ سید احمد خان، کالج شرقی انگلیسی محمدیان را در علیگر تاسیس کرد. او در این کالج‌ها از دانشگاه‌های کمبریج و آکسفورد که در سفرش به انگلستان از آن‌ها دیدن کرده بود، الگو برداری کرد. این کالج در سال ۱۹۲۰ به نام دانشگاه اسلامی علیگر تغییر نام یافت. گفته می‌شود که مدرنیته با نهضت علیگر وارد هند شد. در کتابخانه بزرگ این دانشگاه فقط ۱۷ هزار جلد کتاب فارسی که اغلب اهدایی مسئولین ایرانی بوده است وجود دارد.

دانشگاه علیگر بیش از ۴۰ هزار دانشجو دارد که از سراسر هند و همچنین کشورهای خارجی به‌ویژه از آفریقا، آسیای غربی و شرقی و ایران می‌باشند. این دانشگاه دوازده دانشکده و شش مرکز پژوهشی دارد که هر کدام از این دانشکده‌ها چندین دپارتمان در رشته‌های مختلف دارند که در مجموع تقریبا تمام رشته‌های تحصیلی شامل پزشکی، مهندسی، علوم پایه، هنر، الهیات، فلسفه، حقوق، ادبیات و کشاورزی از مقطع لیسانس تا دکترا را ارائه می‌دهند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *