به طور کلی بیمه های زیر در سیستم فرانسه وجود دارد:

1-بیمه تامین اجتماعی/پایه و اجباری (Sécurité sociale)

2-بیمه تکمیلی/ اختیاری (Mutuelle complémentaire)

3-بیمه مکمل تکمیلی/اختیاری (Mutuelle sur-complémentaire)

طبق اصلاحات صورت گرفته در سیستم حمایت اجتماعی دانشجویان از آغاز سال تحصیلی 2019 دانشجویان غیر اروپایی می توانند به بیمه تامین اجتماعی عمومی  Sécurité social دسترسی داشته باشند و از خدمات آن بهره گیرند. پس از ورود به خاک فرانسه و انجام نهایی ثبت نام در دانشگاه یا موسسه ای  که پذیرفته شده اید باید برای ثبت نام در بیمه تامین اجتماعی اقدام کنید. این بیمه برای باز پرداخت بخشی از هزینه های درمانی مانند مشاوره پزشکی، برخی آزمایشات، هزینه های بیمارستان  و تهیه داروها و ….برای همه دانشجویان در فرانسه با هر ملیتی اجباری و رایگان است. ثبت نام به صورت آنلاین و با ورود به سایت https://etudiant-etranger.ameli.fr انجام می گیرد. پس از آپلود مدارک مورد نیاز مانند برگه پذیرش تحصیلی، مدارک شناسایی مانند پاسپورت یا ترجمه شناسنامه، گواهی اطلاعات بانکی و مدارک تکمیلی که در هرمرحله از شما درخواست میشود کد بیمه تامین اجتماعی و کارت بیمه سلامت (Carte Vitale)خود را دریافت می کنید. دانشجویان می توانند از خدمات درمانی دانشگاه که شامل پیشگیری و ارتقا سلامت است نیز استفاده کنند و به پزشک در دانشگاه خود مراجعه کنند.

با داشتن این بیمه 60 درصد از هزینه های سلامت شما باز پرداخت می شود که می توانید پیگیری های لازم را در حساب کاربری خود در سایت دنبال کنید . در فرانسه بیمه تکمیلی نیز برای دانشجویان وجود دارد که در دریافت مابقی هزینه ها می تواند گزینه خوبی باشد. این مورد اجباری نمی باشد و ثبت نام و بهره مندی از خدمات پیشنهادی آن کاملا انتخاب شخصیتان می باشد. برای این مورد می توانید از طریق شرکت های مختلف بیمه در فرانسه کمک بگیرید. امکان اینکه شما یک بیمه تکمیلی حداقل را بصورت مجانی بگیرید وجود دارد. در صورتیکه درآمد شما کم باشد (زیر ماهی ۷۰۰ یورو) دولت هزینه بیمه تکمیلی شما را هم پرداخت میکند. این نوع بیمه به نام CMU شناخته می شود و ویژه ی ۲۸ سال به بالا هست. برای این بیمه هم به اداره ی Assurance Maladie مراجعه کنید. بیمه های تکمیلی از ماهیانه 10-20 یورو شروع میشود تا ماهی 200 یورو متفاوت است. بسته به شرکت بیمه کننده ای که انتخاب میکنید و خدمات آنها فرضاً برخی شرکتهای بیمه هزینه های دندانپزشکی که عموماً رقمهای سنگین و بالایی هست برای درمانهای پیشرفته تا سقف خوبی پرداخت میکنند که حق بیمه بیشتری هم دارند یا برخی درمانهای خاص که نیاز به خدمات پرهزینه دارند. به هرحال این خدمات بسیار زیاد و متنوع هست. شما می توانید فرمول ها و خدمات پیشنهادی هر شرکت را بررسی کنید و با توجه به شرایط خود، بیمه مناسبی را انتخاب کنید.  در زمان اشتغال و استخدام هم، بسیاری از شرکتهای بزرگ بیمه  collective یا شرکت طرف قرارداد دارند که خودشان برای شما ثبت نام میکنند و حق بیمه مربوطه رو از فیش حقوقتون کسر میکنند.

ابتدا شما کل هزینه را پرداخت می کنید و مدارک شما به صورت خودکار در سیستم بیمه عمومی ثبت میشود چرا که کارت درمانی شما به سیستم مرکزی وصل است و پس از مدتی، درصد مبلغی که باید بیمه پرداخت کند به حساب بانکی شما واریز می شود. اگر بیمه تکمیلی هم داشته باشید رسید پرداختی آنرا برای این بخش ارسال می کنید تا آن ها باقی مبلغ را به حساب شما واریز کنند. در مورد دندانپزشکی نیز فقط هزینه های درمان مانند عصب کشی و پر کردن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارد و موارد دیگری چون روکش کردن، زیبایی و .. زیر نظر این بیمه قرار نمی گیرد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *