واژه بنارس، شکل دیگر واژه وارانسی است. برخی این نام را برگرفته از نام دو رودخانه ورونه و آسی می‌دانند، که پایه علمی ندارد. از دیگر نام‌های معروف آن کاشی است که ظاهرا از نام یکی از قبایل آریایی نژاد آن منطقه برگرفته شده‌است و به اعتقاد عموم مفهوم براق و درخشان دارد. در زمان اورنگ زیب شهر رسما محمدآباد نامیده شد ولی با انقراض بابریان این نام به فراموشی سپرده شد.

این شهر در استان اوتراپرادش واقع شده است. زبان رایج این شهر هندی و انگلیسی می‌باشد. هوا در این شهر به نسبت گرم می‌باشد. تابستان‌هایی با دمای حداکثر ۴۲ درجه و حداقل ۲۷ درجه و زمستان‌هایی با دمای حداکثر ۲۶ درجه و حداقل ۱۴ درجه را داراست. بهترین آب و هوا را درماه‌های فوریه و اکتبر می‌توان تجربه کرد.

دانشگاه معروف و بزرگ این شهر (Benaras Hindu University) می‌باشد که در شمال این شهر واقع شده است. از نکات جالب توجه در این شهر، جایگاه زبان فارسی در بین مردم است. به طوری که در دانشگاه بنارس زبان فارسی تدریس می‌شود. از مکان هایی که در بازدید از این شهر باید دید، آرامگاه شیخ علی حزین شاعر دوره صفوی است که اواخر عمر خود به بنارس نقل مکان کرده است. به سبب زندگی مسالمت آمیز ادیان مختلف در این شهر، هر گردشگری می‌تواند نمونه کوچک شده کشور هند را در بنارس ببیند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *